1

Gediz Devlet Hastanesi\´nde Böbrek Taşı Tedavisi

Kategori : Böbrek Haberleri 20-07-2013 01:18

Gediz Devlet Hastanesi´nde, daha önce açık ameliyatla yapılan böbrek taşı tedavisinin artık kapalı yöntemle daha basit şekilde yapıldığı bildirildi.Gediz Devlet Hastanesi´nde, daha önce açık ameliyatla yapılan böbrek taşı tedavisinin artık kapalı yöntemle daha basit şekilde yapıldığı bildirildi.

Gediz Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Erdem Çapar, hastanede ilk kez kendisi tarafından uygulanmaya başlanan endoskopik yöntemle böbrek taşının basit bir şekilde kırıldığını söyledi.

Böbrek taşı ameliyatında açık ameliyat olarak tabir edilen eski ameliyat yöntemlerinin yerini kapalı böbrek taşı ameliyatının aldığını belirten Üroloji Uzmanı Op. Dr. Erdem Çapar, böbrek taşı şikayetiyle hastaneye başvuran hastaların, bundan böyle açık ameliyat yerine modern bir yöntem olan kapalı ameliyat ile sağlığına kavuşacaklarını ifade etti.

Op. Dr. Erdem Çapar şu şekilde konuştu:

"Doğum sancısıyla eş olarak gösterilen ve enfeksiyon başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına zemin hazırlayan böbrek taşı ameliyatlarında, yüksek teknolojiden faydalanılarak yapılan kapalı cerrahi "endoskopi (üreterorenoskopi)" ameliyatı ile taşlar yok ediliyor.

Böbrek ile idrar torbası arasında yer alan üreterde (idrar kanalı) takılıp kalan taşların yine hemen hemen hepsi açık ameliyat yapılmaksızın kapalı (endoskopik, ameliyatsız) yoldan girişimler ile tedavi edilebilmektedir. Bu yöntem çok kısa ameliyat ve çok kısa yatış süresi ile klasik açık cerrahi yönteme göre son derece konforlu ve daha az ağrılı bir uygulama şeklidir."

Gediz Devlet Hastanesi Başhekimi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Yacı ise, hastaneye kazandırılan üreterorenoskopi cihazı ile böbrek hastalarının çağdaş koşullarda tedavi edilerek memnuniyetlerini artırmayı amaçladıklarını ve modern teknolojiyi Gediz halkının hizmetine sunmanın gayreti içinde olacaklarını belirtti. - Kütahya

    Alakalı Konular: Böbrek Taşı
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Böbrek Taşları © 2010
    Böbrek Taşları ile ilgili tüm dökümanlar