1

Tıp tarihine geçti!

Kategori : Böbrek Haberleri 14-12-2013 21:45

Ispartada yaşayan Figen (33) ve Zeynel (34) Uğurla çiftinin 6 yaşındaki çocukları Nagi, 4 yıl önce idrar yapmakta güçlük ve idrarında kan görülmesi şikâyetleriyle hastaneye kaldırıldı. Yapılan tetkiklerin ardından küçük çocuğa, böbrek hastalığı teşhisi kondu. Böbrek yetmezliğinin nedenini araştıran doktorlar, Nagiden aldıkları kan ve doku örneklerini Hacettepe Üniversitesi Hastanesine gönderdi. Burada yapılan araştırma sonucunda, Nagide çocuklarda son dönem böbrek yetmezliğine neden olan PTPRO adlı bir gen bulundu.

 DÜNYADAKİ İKİ HASTADAN BİRİ

 Genin, böbrekte çok önem taşıyan podositin sağlıklı fonksiyon görmesini engelleyerek böbrek yetmezliğine neden olduğu belirtildi. Genin ayrıca birinci derece akraba evliliği bulunan ailelerde tanımlandığı ifade edildi. Genin bulunduğu dünyadaki iki hastadan biri olarak literatüre geçen Nagi Uğurlaya hemen ilaç tedavisine başlandı. Ancak küçük çocuğun böbrekleri, 1.5 ay önce tamamen iflas etti.

 NAGİYE 51 YAŞINDA BÖBREK

874837detay Diyalize girmeye başlayan küçük Naginin iyileşebilmesi için böbrek nakli olması gerekiyordu. Anne ve baba oğullarına böbreklerini vermek için Akdeniz Üniversitesi Hastanesine başvurdu. Fakat anne ile babanın kan grupları uymadığı için nakil gerçekleştirilemedi. Bunun üzerine 51 yaşındaki babaanne Şerife Uğurla, 6 yaşındaki torununa böbreğini vermek istediğini söyledi. Tıbbi açıdan bir engel olmadığının belirlenmesiyle babaanneden alınan böbrek Nagiye nakledildi.

    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Böbrek Taşları © 2010
    Böbrek Taşları ile ilgili tüm dökümanlar