1

Böbrek Taşı Nedir?

Kategori : Böbrek Taşları 10-03-2010 21:42

Henüz tamamen anlaşılamamış bazı sebeplerle normal idrarın içeriğinde bulunan özellikle ürik asit ve kalsiyum gibi maddeler kristalleşerek böbrek içinde taş olarak adlandırılan yapıları oluştururlar. Tıbbi adı Nefrolitiazis dir. Oluşan bu taşlar golf topu kadar büyük olabileceği gibi kum tanesi kadar küçükte olabilirler. Düzgün yuvarlak, sivri, asimetrik vs. çeşitli şekillerde olabilirler. Çoğu taş sarı-kahverengi renklerdedir. Ancak kimyasal bileşimine göre bronz rengi, altuni veya siyah renkli taşlar da olabilir.
230618

Bazı taşlar hiç belirti vermeden böbrekte kalabilirler. Bazıları ise üretirler, mesane ve uretra boyunca yer değiştirirler ve idrarla dışarı atılabilirler. Küçük olan taşlar herhangi bir belirti vermeden veya çok az bir rahatsızlıkla dışarı atılabilirken daha büyük olan taşlar çok şiddetli ağrılara sebep olabilirler.Bazen de idrar geçişini önleyebilen tehlikeli tıkanıklıklar oluşturabilirler.
Böbrek Taşı Neden Oluşur?

 Böbrekler bel kemiğinin iki yanında, kaburgaların hemen altında yer alan, yumruk büyüklüğünde, fasulyeye benzeyen bir çift organdır. Başlıca işlevleri kanın fazla suyunu ve artık maddelerini süzmektir. Bu maddeler idrar şeklinde üreter denilen kanallarla böbrekten mesaneye (sidik torbası) aktarılır ve buradan da uretra yolu ile dışarıya atılır.

 Böbrekler aynı zamanda 3 önemli hormonu da üretirler. Bunlar kemiklerde kırmızı kan hücrelerinin üretimini harekete geçiren eritropoetin; kan basıncını düzenleyen renin ve sağlıklı kemikleşme için gerekli olan D vitamini

 Görülme Sıklığı:

 Oldukça sık görülen bir hastalıktır. Erkeklerin % 10-15 i, kadınların ise ortalama % 5 inde görülür.İlk olarak genellikle 20-30 yaşlarında ortaya çıkar. Özellikle erkeklerde bir kez taş oluşmuş erkeklerin 2/3 ünde ortalama 9 yıl içinde taş tekrarlamaktadır.

 Sebepleri:

 Böbrek taşını oluşturan sebepler kesin olarak bilinmemektedir. Bazı araştırmacılar içilen suyun çok fazla sert (kalsiyum sulfat içeriği fazla) veya çok fazla yumuşak (sodyum karbonat içeriği fazla) olmasının etki edebileceğini söylemektedirler. Aşırı alkol tüketimi, gut hastalığı da aşırı taş oluşumuna sebep olabilir.Bazı araştırmacılar ise aşırı sıvı kaybına neden olan sıcak iklimlerde böbrek taşının daha sık rastlandığını, bir başka grup birtakım özel yiyeceklerin böbrek taşına neden olduğunu iddia etmektedir.  

ismail Edit:11-03-2010 06:14

  Böbrek Taşları hakkında

  Ali Demir

  Sol böbreğimde taş oluştu herşey denedim ama bi türlü düşmedi internetten böbkor diye bişi sipariş ettim 10 günlük önerdiler bana dedikleri gibi kullandım düşürdüm bu sancıların nasıl bişi olduğunu bildiğim için bu ürünüde kullanıp fayda gördüğüm için burda yazıyorum arkadaşlar sağlıcakla.Ayrıca güzel site olmuş elinize sağlık

  12-03-2010 05:50

   ceren ceren onay

   ali bey k.bakmayın rahatsız ediyorum ama benimde böbrek taşı problemim var hemde 2 yıldır :(( bu ürün böbkor gerçekten faydalı mı?intenetten yorumlara baktım iyi diyen de var kötü diyende.madem kullanmışsınız bilgilendirebilir misiniz?

   14-09-2010 13:17

    Böbrek Taşları hakkında

    Emre Eren

    Ali Beye katılıyorum zaten böbkor baya ünlenmiş bir marka haline gelmiş heryerde görüyorum böbkoru herkes tavsiye ediyor ben kendimde kullandım 8 ay önce taşlarımı düşürüdü ve gerçekten de artık taş çıkmasını engelledi

    10-06-2010 21:19

     ceren ceren onay

     emre bey k.bakmayın rahatsız ediyorum ama benimde böbrek taşı problemim var hemde 2 yıldır :(( bu ürün böbkor gerçekten faydalı mı?intenetten yorumlara baktım iyi diyen de var kötü diyende.madem kullanmışsınız bilgilendirebilir misiniz?

     14-09-2010 13:18

      Böbrek Taşları hakkında

      önder

      bende daha yeni böbkoru kullandım ve faydasını gördüm. sağ böbreğimde 5 mm lik bir taş vardı böbkoru 10 gün boyunca kullandım ve bütün taşlarımdan kurtuldum.

      08-10-2010 20:28

       Böbrek Taşları hakkında

       zeynep usta

       bu ürünü aldım ama kafam çok karışık ben iki kere ameliyat oldum şimdi gene böbregimde 2sm taş var doktorlar ameliyat diyolar böbkoru sabah başlıcam ne olur kullanıp faydasını gören varsa bişeyler yazsın kafam çok karışık

       10-04-2011 21:55

        Böbrek Taşları hakkında

        ers

        bence böbrekk taşıı çokk kotüüü bişeyyyy  yaaa

        07-01-2012 12:12

         Böbrek Taşları hakkında

         gül

         bende eşim için almayı düşünüyordum.çok araştırdım ve çoğunluk inanmayın diyor.

         zaten site de hiç olumsuz bir şey yoksa bilin ki büyük bir yalaaaaaan.

         taşı veya kumu olanlar arpa suyunu düzenli için. faydasını göreceksiniz

         29-04-2012 22:01

          Böbrek Taşları hakkında

          büşra

          bendede 5 cm´ likk taaşş var napcamm bilmiyorumm .s

          31-12-2012 14:28
           Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
           Böbrek Taşları © 2010
           Böbrek Taşları ile ilgili tüm dökümanlar