1

Böbrek taşları nasıl tedavi edilir?

Kategori : Böbrek Taşları 10-03-2010 22:04

Medikal Tedavi
5 mm.ye kadar olan taşlar verilen ilaç tedavisi ve bol sıvı alımı ile düşürülebilir. Daha büyük taşları düşürme ihtimali çok daha düşüktür.

ESWL (Vücut dışından şok dalgaları ile taş kırma)
imagebobrektasi05
Böbrek taşlarının tedavisinde en sık kullanılan yöntemdir. Vücut dışında oluşturulan şok dalgaları taş üzerine odaklanarak tedavi sırasında taş küçük parçalara bölünür. Daha sonra bu parçaların idrarla atılması beklenir. İşlem sırasında duyulan ağrıyı azaltmak için çoğunlukla sakinleştirici ilaç kullanılması veya hafif bir anestezi verilmesi gerekebilir. ESWL sonrası taş parçacıklarının dökülmesi günler hatta bazen haftalar sürebilir. Bu süreçte hastalar ağrı hissedebilir ve idrar yolu iltihabı gelişebilir. Çok ender de olsa üreter kanalında kumlar birikerek dökülmesinde gecikme olabilir (kum yolu, taş yolu) ve bu durum ek tedavi gerektirebilir.
imagebobrektasi06
Perkütan Nefrolitotripsi (PNL)
Böbrek içindeki taş 2 cm.den büyük olduğunda veya ESWL ile kırılamadığında uygulanan güncel bir yöntemdir. Genel anestezi altında bel bölgesinde 1 cm lik kesiden oluşturulan bir yoldan böbreğin içerisine girilerek taşlar bir bütün halinde veya kırılarak aynı yoldan dışarı çıkartılır. Endoskopik yani kapalı bir ameliyat yöntemi olan perkütan nefrolitotripsi ameliyatında görüntüler endokamera ile bir televizyon ekranına büyütülmüş olarak taşınır. Taşlar genelde pnömatik, ultrasonik veya lazer taş kırıcılar ile parçalanırlar. Ameliyat bitiminde böbrekte 2-5 gün süreyle idrarın geçici bir süre için dışarı alınmasını sağlayan bir tüp (nefrostomi tüpü) konulur.
imagebobrektasi07
Üretoroskopi
Üreter kanalı içerisindeki taşlar düşmezse veya ESWL ile kırılamazsa idrar yolundan üreteroskop denilen aletler yardımıyla girilerek tedavi edilebilirler. Üreteroskoplar 2.5-3 mm çapında, uzunlukları boyunca bir çalışma kanalı ve görüntüyü sağlayan bir mercek bulunan cihazlardır. Rijid yani sert üreteroskoplar ile dış idrar yolu ve mesane geçilip üreter içine girilirek taşlar Holmium lazer veya pnömatik taş kırıcı ile kırılarak tedavi edilir. Bu üreteroskoplar ile alt ve orta üreterdeki taşlar tedavi edilebilirler. Fleksibl yani kıvrılabilen üreteroskoplar ise uçları çeşitli yönlerde ve açılarda döndürülebildiğinden hem üst üreterdeki, hem de böbrek içinde havuzcuk ve kalis adı verilen ceplerdeki taşların tedavisinde kullanılırlar. Üretereroskopik taş tedavisi sonrası hastalar aynı gün veya bir gün sonra evlerine taburcu edilirler.
imagebobrektasi08

  Böbrek Taşları hakkında

  Hüseyin

  Sol böbrek taşım nedeniyle SSKkanalıyla gittiğim Devlet hastanesinde igne yapmalarına rağmen kırma esnasında çok şiddetli ağrı oldu. Seanslara dayanamadım ve tedaviyi bıraktım. Daha sonra Kadıköyde Üronet Taş kırma merkezinde kırdırmaya karar verdim. Burada gerçekten kırma esnasında hiç ağrı olmadı. Tedaviye başlarken iğne bile yapmadılar.

  12-03-2010 05:54

   Böbrek Taşları hakkında

   mahmut

   benim böbreğimde 23 mm taş saptandı ne yapmalıyım ?

   3 gündür böbrek ağrısı çekiyorum en kısa sürede cevabınızı bekliyorum

    

   04-08-2010 11:16

    Böbrek Taşları hakkında

    pınar

    ıkı defa bobrek amelıyatı oldum bır defaffa tas kırdırdım tekrar tas olusmus beım ne yapmam lazım bana yardım edın

    15-09-2010 09:42

     Böbrek Taşları hakkında

     umut

     ilk operasyonumu 2007 de geçirdim.3 cm ( mm değil cm ) lik bi taş aldırdım.ameliyatımı sırtımdan kaburga kemiklerim arasından böbreğe girerek yaptılar.yukarıda okuduğunuz işlemlerin hepsi yapıldı sırtımda 1 hafta hortum takılı kaldı v.s.. ardından 6 ay sonra kontrole gittiğimde 1.5 cm lik 1 taş daha oluştuğu saptandı.taş kırmaya girdim fakat fayda etmedi taş kırılmadan mesaneye düştü.1.5 cm lik taşı düşürmek de o kadar kolay değldi.ikinci operasyonu da idrar kanalından yaptılar ve mesaneden böbreğe adı halk dilinde tel olarak geçen katater takıldı böbreğin işlevini daha rahat yapabilmesi için.2 ay sonra o katater de çıkarıldı.bu arada ben tabiki taş dökmekten hiç vazgeçmedim.artık aramızda espri konusu olmuştu benim düşürdüğüm taşlar.herkes ev yaptırmaya yol yaptırmaya taşlarımı ister oldu. ama ben kararlıyım eğer bir gün temelden kendi evimi yapabilirsem her katına 1 adet taş atıcam ve emin olun ki ben gökdelen dikmeyi hedefledim... belki saçma gelecek hadi canım dalga geçiyor diiceksiniz ama yaklaşık 2 hafta önce 1 gün içerisinde tam 15 parça taş döktüm ve bugün 29 aralık 2010 ve ben hala taş üretiyorum.artık ben onlarla yaşamaya rahatsız edici de olsa alıştım eğlenceli hale getirmeye çalışıyorum siz de öyle yapın "tabi ki tedbiri de elden bırakmayın"...herkese acil şifalar dilerim...

     29-12-2010 09:44

      Böbrek Taşları hakkında

      hatice

      iki defa ameliyat oldum yine taş oluşmuş ne yapmalıyım

      03-01-2011 18:40

       Böbrek Taşları hakkında

       erdem

       11mm çapında böbrek taşım var ameliyat olamdan nasıl kurtulabilirim ?

       18-03-2011 12:23

        ismail Bayraktar Avatar

        bence doktora bir görün erdem kardeş. geçmiş olsun..

        Php coder
        20-03-2011 18:29

         Böbrek Taşları hakkında

         çetin

         14mm taş var karnımda şişlik yapıyor ne tavsiye edersiniz

         23-03-2011 17:11

          Böbrek Taşları hakkında

          sedat samur

          ücretli nekadara maal oluyor

          28-03-2011 11:01

           Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
           Böbrek Taşları © 2010
           Böbrek Taşları ile ilgili tüm dökümanlar