1

Böbrek Kanseri (Tümörü) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kategori : Soru Cevap 17-12-2012 16:47

Böbrek kanseri tedavisi, kanserin yayılma durumu, kanser hücresinin tipi ve hastanın genel sağlığı, hastanın yaşı göz önünde bulundurularak belirlenir.

Böbrek kanseri operasyonunda, kanserin yayılma durumu önemlidir. Kanserin yayılma durumu ve büyüklüğüne göre böbrek, çevresindeki yağ tabakaları ve böbrek üstü bezinin çıkarılması söz konusu olabilir. Sadece böbrekteki tümörün çıkarılarak da böbrek kanseri tedavisi yapılabilmektedir. Bu tercihdeki en önemli etken kanserin yayılma durumu ve evresidir.

Böbrek kanseri ameliyatı açık veya laparoskopik kapalı yöntemi ile yapılabilir. Bu konuda tercih ameliyatı yapacak cerrah verir. Böbrek kanseri ameliyatından sonra hasta çoğu zaman 4 gün sonra hastahaneden taburcu edilir. Bu süre içinde hastanın kontrolleri yapılarak izlenir. Hasta taburcu edildikten sonra günlük yaşamına geri dönebilir. Daha sonraki zamanlarda genel kontroller için tekrar hastaneye gider ve operasyonun durum değerlendirmesi doktoru tarafından yapılır.


Kanser ameliyatından sonra çıkarılan parçalar ve kitleler histopatoloji teknikleriyle incelenir ve kesin tanısı konulur. Kanserin yayılma derecesi, cinsi ve karakteri belirlenir.

Her insan için kanser olduğunu öğrenmek çok zor bir durumdur. Psikolojik olarak çok zorlanmaları olağandır. Fakat kanser olduktan sonra, neden kanser oldum değik nasıl tedavi olmalıyım düşüncesi daha doğrudur. Hasta kendini tedaviye odaklamalı ve hem kendisine hem de doktoruna yardımcı olmalıdır. Unutulmamalıdırki kanser tedavilerinde hastanın motivasyonu çok önemlidir. Hasta yakınları da hastayı motive edici davranmalı, hastanın moralini bozabilecek davranışlardan uzak durmalıdır

  ahmetcelik AHmet Çelik

  Verdiğiniz Bilgilerden dolayı teşekkür ederim...

  19-12-2012 08:18
   Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
   Böbrek Taşları © 2010
   Böbrek Taşları ile ilgili tüm dökümanlar