1

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

Kategori : Soru Cevap 17-12-2012 16:43

Böbrek taşına sahip hastaların aklına ilk gelen soru; böbrek taşı nasıl düşürülür? olmaktadır. Böbrek taşlarının hastada çok rahatsız verici ağrılara neden olması ve günlük yaşantısını olumsuz etkilemesi hastaları böbrek taşını düşürmek konusunda arayışlara itmektedir.

Böbrek taşı hastalığı oldukça sık görülen ve hızla da yayılan bir rahatsızlıktır. Ancak böbrek taşını engellemek ya da en azından taş oluşma riskini azaltmak mümkün. Eğer taş attıysanız daha da dikkatli olmalısınız. Böbrek taşı düşürmek için yaşam ve beslenme
tarzında yapılacak değişiklikler en önemli ve etkili önlemdir. Yapılan araştırmalar yoğun ve abartılı diyetlerin çok da uygulanabilir olmadığını kanıtlamıştır. Hastalar  bol sıvı tüketmeli ve 24 saatte 2 litre kadar idrar üretmelidirki böbrek taşları daha oluşmadan düşürülsün.

Aşırı terleme gibi sıvı kayıpları varsa daha fazla sıvı tüketimi teşvik edilmelidir. Hastalarda aşırıya kaçmadan tüm besin gruplarından

dengeli ve yeterli beslenme ihtiyaçlarını giderme yöntemi benimsenmelidir.

Lif içeren besinlerin faydalı etkili yönleri bilindiğinden lif içeren sebze ve meyvelerin tüketimi önemlidir.Okzalat oranı yüksek olan  ıspanak, roka, tere, kakao, çay yaprakları, ceviz, buğday kepeği gibi besinler okzalat oranı yüksek hastalar tarafından tüketilmemelidir ya da az tüketilmelidir. Hayvansal proteinlerin tüketimine özen gösterilmelidir. Günlük 150grdan fazla tüketimi tavsiye edilmez. Aşırı protein tüketimi, protein birikmesine ve bu yol ile böbrek taşı oluşumuna neden olmaktadır.

Karaciğer, böbrek, kümes hayvanlarının derisi, sardalya, hamsi gibi besinler de son derece risk oluşturan besin grubudur. Kola ve benzeri gazlı içeceklerin tüketimi son derece risklidir.

 Kahve ve çay tüketimi de oranlı olmalıdır.Burada anlaşılması gereken konu idrarın yoğunluğunu;derişimini istenen düzeyde tutabilmektir. Çok yoğun idrar kristal oluşumunu; kristal oluşumu ise böbrek taşı oluşumunu tetikler.Burada temel amaç idrarı koyulaştıran maddeleri uzak tutup, sıvı tüketimini desteklemektir. Bu sayede koruyucu bir önlem alınmış olur ve böbrek taşı düşürmek kolaylaşır. 

Bir önceki yazımız olan Böbrek Taşı Belirtileri başlıklı makalemizde böbrek taşı belirtileri, böbrek taşı rahatsızlığı ve böbrekte taş belirtisi hakkında bilgiler verilmektedir.

    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Böbrek Taşları © 2010
    Böbrek Taşları ile ilgili tüm dökümanlar